Program Festiwalu Otwarte Ogrody



03.06. (PIĄTEK)

 Ogród nr 1 
13.00 - 17.00
OGRÓD LITERACKO – KULINARNYCH PODRÓŻY
Biblioteka zaprasza do wspólnej podróży w świat literatury przepełnionej obrazami, emocjami i aromatami. W programie: degustacja potraw przygotowanych na podstawie przepisów zawartych w wybranych tekstach literackich, od baby ziemniaczanej znad Rozlewiska, po tiramisu z truskawkami prosto z Włoch
Miejsce: Miejska Biblioteka Publiczna, ulica M. Skłodowskiej-Curie 5/7 oraz
ul. Słoneczna 15 (Filia w Michalinie)
Organizator: Miejska Biblioteka Publiczna w Józefowie.

 Ogród nr 2 
18:00
ARTYSTYCZNE OTWARCIE FESTIWALU ORAZ WERNISAŻ WSPÓLNEJ WYSTAWY MALARSKIEJ PT. „KOBIETY I KONIE” – JOLANTY DRAWNEL I PATRYCJI MATUSIAK.   
Na wystawie zaprezentowane zostaną obrazy przedstawiające konie, cykl „Kobiety w zodiaku” oraz portrety kobiet w różowo – błękitnej  tonacji barw. Jola Drawnel – pochodzi z Kudowy Zdroju, gdzie przez lata pracowała w kulturze i prowadziła galerie sztuki „Cyganeria” ucząc dzieci i młodzież sztuk plastycznych. Od 4 lat mieszkanka Józefowa. Patrycja Matusiak - absolwentka studiów artystycznych na kierunku architektury wnętrz we Wrocławiu. Brała udział w wielu wystawach (krajowych i zagranicznych), plenerach, pokazach i warsztatach. W Józefowie po raz drugi – i obiecuje, że nie ostatni.
 

Miejsce: ul. Kard. Wyszyńskiego 1
Organizator: Miejski Ośrodek Kultury.

04.06. (SOBOTA)

 Ogród nr 3 
10:00 – 16:00
OGRÓD MINI PRZEDSZKOLAK
Przedszkole Mini Przedszkolak  zaprasza wszystkie dzieci oraz rodziców na dzień pełen szaleństw,  radości i uśmiechu. Zabawy z animatorkami, konkursy, tańce, występy artystyczne, dmuchana zjeżdżalnia, przejażdżka na kucyku, sportowe emocje, ścianka wspinaczkowa dla najmłodszych oraz rodziców, zabawa z wykorzystaniem glottodydaktyki, kącik małego artysty, w którym nasze pociechy będą mogły wykorzystać swoją kreatywność i wyobraźnię oraz wiele innych atrakcji.
Miejsce: Al. Nadwiślańska 54, Józefów
Organizator: Przedszkole Mini Przedszkolak.

 Ogród nr 4 
10:00 – 14:00
OGRÓD SZCZĘŚLIWYCH DZIECI
Serdecznie zapraszamy do naszego ogrodu, w którym stawiamy na pro-zdrowotne aktywności i rozwijanie sprawności fizycznej. Zabawę rozpoczniemy krótkim przedstawieniem. Następnie wspólnie odśpiewamy „Hymn” oraz zaprosimy Naszych gości do wzięcia udziału w mini olimpiadzie. Oprócz tego mali sportowcy zaprezentują swoje umiejętności w licznych pokazach. Wszystkich którzy zgłodnieją zapraszamy do Kącika Zdrowych Przekąsek. Będziemy mieli także okazję spróbować przepysznych ciast przygotowanych przez mamy naszych przedszkolaków oraz alternatywnych dań z grilla.
Miejsce: ul. A. Mickiewicza 35 (róg Tuwima)
Organizator: Przedszkole Szczęśliwych Dzieci.


Ogród nr.4a
10:00 - 14:00

OGRÓD SZKOLNY - 80 lat mija, a JEDYNKA WCIĄŻ MŁODA!

Cała społeczność szkolna zaprasza na piknik rodzinny! W programie m.in.:konkursy i quizy z atrakcyjnymi nagrodami,wesołe występy na scenie,atrakcje sportowo-rekreacyjne,kąciki naukowe, tańce-hulańce i wiele innych atrakcji.

Organizator:Szkoła Podstawowa nr 1 im. Olofa Palmego

Miejsce: ul. Mickiewicza 11


 Ogród nr 5 
10:00 – 17:00
„OGRODY URODY I ZDROWIA”
W Klinice ESTOMED kosmetolodzy i lekarz dermatolog zajmują się leczeniem i pielęgnacją skóry twarzy i całego ciała. Zapraszamy na krótkie bezpłatne porady kosmetologa dotyczące higieny skóry, metod odmładzania skóry twarzy (laser, wypełniacze z kwasu hialuronowego, mezoterapia, peelingi). W programie przewidujemy również pokazy makijażu dziennego i okolicznościowego, manicure, masaż twarzy, a dla dzieci malowanie twarzy. Na co dzień klinika prowadzi usługi stomatologiczne w pełnym zakresie dla dzieci i dorosłych oraz usługi radiograficzne w zakresie stomatologicznym (RTG zębowe i RTG pantomograficzne). W dniu pokazów zapraszamy na bezpłatne porady i bezbolesne konsultacje stomatologiczne połączone z przeglądem uzębienia. W programie mamy również krótkie spotkania z kardiologiem (chętnych zapraszamy z wynikiem badań EKG).
Miejsce: ul. Sikorskiego 43a
Organizator: Klinika ESTOMED.

 Ogród nr 6 
11:00 – 12:30
W JASKINI PLASTYCZNEGO LWA – WERNISAŻ DLA DZIECI
Prace powstały w trakcie warsztatów pt. “W jaskini plastycznego lwa”. Autorami są dzieci w wieku od 4 – 8 lat.  Zaprezentowane prace są zróżnicowane nie tylko tematycznie, ale i pod względem wykorzystanych materiałów i technik plastycznych. Serdecznie zapraszamy na zapoznanie się z dziecięcą wyobraźnią i twórczością.
Miejsce: ul. Kard. Wyszyńskiego 1
Organizator: Miejski Ośrodek Kultury wraz z instruktorem Marcinem Strzemboszem.

 Ogród nr 7 
11:00 – 14:00
OGRÓD KALIGRAFII – “BAWIMY SIĘ LITERAMI”
Zapraszam na spotkanie z zapomnianą sztuką kaligrafii. Nie tylko tą piękną i dostojną, lecz także nieco niesforną i drapieżną. Oprócz obejrzenia wielu prac kaligraficznych można będzie sprawdzić własne umiejętności pisząc wszystkim i na wszystkim, zmierzyć się z niecodziennymi narzędziami do kaligrafii. Na warsztatach będzie można spróbować pisać pięknym Copperplatem, gotycką Frakturą lub średniowieczną Uncjałą. Zapraszam z własnymi białymi T-shirtami, na nich też można tworzyć ciekawe napisy. O pełnych godzinach zaczynają się warsztaty.
Miejsce: ul. Olszowa 17
Organizator: Barbara Galińska – kaligrafia.

Ogród nr 7a 
11:00-13:00 oraz 16:00-19:00

OGRÓD „JAK POWSTAJE KSIĄŻKA”

Zapraszamy sympatyków książek i obrazów, dla których "duch sztuki jest tym, czym woda dla ryb", oraz wszystkich, którzy nieśmiało zanurzają się w takie klimaty aby również mogli "posmakować". Goście, zwłaszcza najmłodsi, będą mogli zobaczyć jak powstaje książka. W programie przewidujemy: konkurs z nagrodami dla najmłodszych, wspólne malowanie obrazów, wspólne czytanie wierszy, prezentację książki "Wierszem malowane" autorstwa Ewy Kłyszewskiej-Połosak, wystawę obrazów Olgi Stanisławskiej.

Miejsce: ul. Elizy Orzeszkowej 15

Organizator: Poligrafia Kłyszewski -Połosak

 Ogród nr 8 
12:00 – 15:00
OGRÓD ZWIERZĘCYCH OSOBLIWOŚCI HELEN DORON
Ślimak, ślimak pokaż rogi, czyli mięczaki. Nie taki straszek straszny…  czyli o bezkręgowcach. Smoki są wśród nas, czyli o gadach, a także saga o płazach. Jeżyk afrykański czy chomik syryjski? Zapraszamy dzieci na wystawę niecodziennych zwierząt i warsztaty zoologiczne, podczas których mogą dowiedzieć się czy ślimak zmienia muszelkę, jak pająk robi sieć, którym jaszczurkom odpada ogon, czy każda żaba lubi pływać i czy jeż na pewno nosi jabłko na plecach? Pogłaszczemy króliczka Balbina, a z małym kangurkiem odlecimy do Londynu. Nowa szkoła angielskiego metodą Helen Doron – naturalnego przyswajania języka obcego otwiera swój ogród dla wszystkich maluchów, dzieci i młodzieży.
Miejsce: ul. Wawerska 21 A
Organizator: Centrum Helen Doron, angielski dla dzieci i młodzieży.

 Ogród nr 9  
12:00 - 17:00
OGRÓD DE MARGOT PEŁEN TWÓRCZYCH MOŻLIWOŚCI
– i niespodzianek. Uczestników naszych warsztatów artystycznych chcemy tym razem zapoznać z farbami kredowymi ich szerokim zastosowaniem i niezwykłym efektem końcowym. W naszym ogrodzie będziemy malować,  układać i kleić – a co? To już każdy kto nas odwiedzi, będzie mógł osobiście zobaczyć. Po ciężkiej artystycznej pracy, kawa, herbata, wypieki domowe- racuszki babuszki i inne słodkości. Zapewniamy miłą, twórczą atmosferę i uśmiechy Gospodarzy.
Miejsce: ul. Szkolna 10 c, Józefów-Michalin
Organizator: Małgorzata i Grzegorz Kruk.

 Ogród nr 10 
13:00 – 15:00
OGRÓD KULINARNY
Ogrodowe spotkanie dla sympatyków józefowskich klimatów kulinarnych. Można też pośpiewać, potańczyć i prowadzić gorące rozmowy z sąsiadami.
Miejsce: ul. Samorządowa 40
Organizator: Bożena i Andrzej Dysińscy.

 Ogród nr 11 
14:00 – 18:00
OGRÓD MALARSKI - RAJGRÓDEK
Obrazy: Kwiaty niemalowane, Dusze Drzew. Anioły. Uczestnicy: Weronika Dąbrowska, Małgorzata Jabłońska,.....i inni. Zapraszam również na promocję książki o "Duszach Drzew" -Weroniki Dąbrowskiej w której zawarte są opowieści drzew. Fragmenty książki będą czytane dla odwiedzających o 12.00.
Miejsce: ul. Nadwiślańska 83
Organizator: Weronika Dąbrowska, pracownia RAJGRÓDEK.

 Ogród nr 12 
15:00 – 19:00 
OGRÓD POETYCKO – MALARSKI 
W programie przewidywane są: wystawa obrazów Joli Drawnel, promocja książek z autografem autora Bernarda Belki, rękodzieło artystyczne Anny Belka i Mari Orlickiej - Belka oraz rzeźba w drewnie Adama Lipy. W programie udział weźmie także zaprzyjaźniona z nami grupa kobiet z PRO 50 + z Józefowa  ze swoimi pracami artystycznymi i pokazami sportowymi. „Nasz ogród to prawa komora serca z obrazami na płótnie i strofami wiersza, tu sny niedośnione i usta nie do całowane w ponadczasowej ekstatyczności – pachną miękkim wiatrem i energią słońca”.
Miejsce:
ul. Nadwiślańska 127 A   

Organizator: Jolanta Drawnel i Bernard Belka.
 Ogród nr 13 
14.00 – 16:00 
OGRÓD „JESZCZE WIOSENNE PEJZAŻE”
W ogrodzie zostaną zaprezentowane nowe obrazy Pawła Galasa. Na wszystkich gości czeka pamiątkowa Księga Wpisów. Zapraszamy do rozmów o sztuce i ogrodach.
Miejsce:
ul. Leśna 16 A 

Organizator: Hanna Lewandowicz-Galas, Towarzystwo Przyjaciół Józefowa
 Ogród nr 14 
16:00- 19:00
OGRÓD SZTUKI u IZABELI WITKOWSKIEJ 
Tegoroczna edycja Ogrodu Sztuki zmienia lokalizację – zapraszamy do odwiedzenia wystawy w Michalinie. Gospodarzem wydarzenia będzie ISABELLE,  prezentując efekty swoich szerokich zainteresowań zaczynając od lalek kolekcjonerskich, poprzez biżuterię, a skończywszy na stylizacji wnętrz i meblach. Nowych odbiorców zachęcamy do wcześniejszej wizyty na stronie www.facebook.com/isabelle.rekodzielo/.  W ramach rewizyty gościć będziemy artystkę Joannę Ducką- Dębecką,  która zaprezentuje prace  ceramiczne i rysunki, powstające w jej  józefowskiej pracowni JoannaDD. Zapraszamy do odwiedzenia strony www.joannadd.pl.  Po raz pierwszy w ramach festiwalu, pojawi się  Effe.fineart, za którym kryje się baśniowy świat obrazów i ilustracji Katarzyny Czyżyńskiej – Gołos (Felchnerowskiej). Jako ilustrator publikowała m.in. w  Organic & Biomolecular CHemistry, ChemComm, Viley, gdzie żartobliwa i lekka forma abstraktu graficznego stanowiła doskonałe narzędzie do zobrazowania zagadnień naukowych. Fascynacja kulturą i sztuką Wschodu, zwłaszcza Indii i Japonii znajduje odzwierciedlenie w wielu  pracach - także w fotografii, ceramice i tkaninie malowanej ręcznie - będących niejako zapisem emocji po osobistym zetknięciu z tym egzotycznym światem.  Z Józefowem związana od urodzenia, studiowała teologię na warszawskiej ATK, oraz na kierunku  plastyk-technik grafik w toruńskim Towarzystwie Nowoczesnej Edukacji https://www.facebook.com/effe.fineart

Tegoroczny Ogród Sztuki ubogaci występ wokalny Barbary Błaszczyk. Basia jest studentką drugiego roku wokalistyki jazzowej na Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach. Żyje muzyką od dziecka, wciąż odkrywając jej nowe smaki.Na co dzień cieszy się każdą chwilą oraz pisze piosenki prosto z serca. Jej muzyka to przede wszystkim prawda o niej samej. To bogactwo uczuć. To prostota,radość oraz rozkwit bujnej wyobraźni.
Akompaniował będzie Bolesław Błaszczyk (tata Basi ).

więcej  o koncercie:

Rozpoczęcie koncertu g. 17.00.

Miejsce: ul. Grottgera 27 

Organizator: ISABELLE.

 Ogród nr 15 

17:00-19:00
OGRÓD KARYKATUR W MUZEUM 2 KORPUSU POLSKIEGO
 

Zapraszamy na wyjątkowy WERNISAŻ  wystawy pn: "Niezwykłe karykatury Stanisława Toegla". Unikatowe cykle rysunków "Hitleriada Macabra" i "Hitleriada Furiosa" autorstwa Stanisława Toegla zaprezentuje  Muzeum 2 Korpusu. Rysunki przedstawiają min: karykatury przywódcy III Rzeszy. Po słowie wstępnym i prezentacji postaci Stanisława Toegla zapraszamy na wojskowy poczęstunek. Stanisław Toegel urodził się w 1905 roku w Jaworowie koło Lwowa. Pomimo że z wykształcenia był prawnikiem jego pasją było rysowanie. W krótkim czasie doszedł do mistrzostwa w rysowaniu karykatur. W latach 20. i 30. ubiegłego wieku współpracował z gazetami i wydawnictwami lwowskimi. Pierwszy - "Album karykatur politycznych" - wydał we Lwowie w 1932 roku. W 1939 roku uczestniczył w kampanii wrześniowej. Zbiegł z niewoli niemieckiej i ukrywał się w Warszawie. Był żołnierzem Armii Krajowej, współpracował jako rysownik z prasą konspiracyjną, gdzie skutecznie używał swojego talentu w walce z wrogiem. Po kapitulacji Powstania Warszawskiego dostał się do obozu jenieckiego w Getyndze, gdzie pracował jako robotnik w fabryce papieru. Po wyzwoleniu przez Brytyjczyków Toegel trafił do obozu dla przesiedleńców w Osnabrueck, gdzie otrzymawszy status byłego polskiego jeńca wojennego, prowadził działalność oświatowo-wychowawczą (m.in. gazetę obozową). Jeszcze w trakcie pobytu w obozie stworzył niezwykłą serię karykatur "Hitlerjada Macabra" po wyzwoleniu obozu powstała następna seria jego prac wydana w postaci albumów. W 1948 roku Stanisław Toegel wrócił do Polski i osiadł we Wrocławiu, wkrótce przeniósł się do Bytomia, gdzie zmarł w 1953 roku. 
Miejsce: ul. Kasztanowa 6
Organizator: Muzeum Historyczne 2 Korpusu Polskiego.
 Ogród nr 16 
19:00- 22:00
CHWALCIE ŁĄKI UMAJONE
W programie naszego ogrodu: nabożeństwo czerwcowe przy szklanej kapliczce, koncert fortepianowy Gabrysi Dindorf, spotkanie z ciekawym człowiekiem, wspólne śpiewanie pieśni i piosenek przy ognisku, poczęstunek (Agapa). Przyłączamy się także do akcji "Książeczka na dzień dziecka", zachęcamy wszystkich do przynoszenia do nas książeczek dziecięcych, które będą rozprowadzane podczas kiermaszu 5 czerwca (niedziela) na Skwerze Jana Pawła II na rzecz chorej na ostrą białaczkę szpikową Oleńki Boreczek.
Miejsce: ul. Owalna 1
Organizator: Lidia i Janusz Krupowie z dziećmi i wnukami.


05.06 (NIEDZIELA)

 Ogród nr 17 
10.00-15.00
OGRODOWA - GARAŻOWA
Impreza łącząca wyprzedaż garażową - nadającą drugie życie używanym przedmiotom i integrację między sąsiadami. Masz w domu zbędne przedmioty, które mogą się przydać komuś innemu? Wyprzedaż garażowa to coś dla Ciebie! W programie między innymi: plenerowe warsztaty plastyczne dla dzieci, organizowane przez fundację ATELIE - Teresa Starzec; wystawa starych aparatów fotograficznych oraz fotografii; bibeloty, starocia, przekąski.
Miejsce: Ogrodowa 26 i 28
Organizator: Anna Buzek i Anna Hendel-Wójcikowska

 Ogród nr 18 
11:00 – 16:00
OGRÓD ŚWIDERMAJER – MEBLE NIETYPOWE
Meble Nietypowe to produkt firmy ADR Reklamy Nietypowe działającej przy stolarni Henryka Jesiotra (rodzinnego warsztatu czteropokoleniowego). Tworzymy elementy wystroju i aranżacji wnętrz korzystając z wzorów świdermajer do tradycyjnych, jak i nowoczesnych domów.
Łącząc drewno, plexi, sklejkę, stal pokazujemy, że ten styl jest ponadczasowy, nieustannie z duszą. Zawsze ubogacający wnętrze! W stolarni powstają współczesne świdermajery. Drewno poddaje się zarówno starej snycerskiej obróbce, jak również korzysta się z nowoczesnych form.
Na terenie stolarni zaprezentujemy Państwu nasze pomysły i realizacje, a także poczęstujemy dobrym ciastem i kawą.
Miejsce: ul. Sosnowa 15
Organizator: ADR Reklamy Nietypowe, stolarnia Henryk Jesiotr.

 Ogród nr 19 
11:00 - 17:00
OGRÓD: MIASTECZKO ŚWIDERMAJER – ŚWIDERMAJER BIKE PICNIC
Początek dziejów współczesnego miasta Józefowa łączy się głównie z takimi wydarzeniami jak: budowa Kolei Nadwiślańskiej i uruchomienie w 1877 roku stacji Jarosław oraz powstanie po obu brzegach rzeki Świder, pierwszego nadświdrzańskiego letniska Brzegi, które rozwijało się również dzięki aktywności mieszkańców Świdrów Małych z nadwiślańskiego Urzecza – na nowo odkrywanego od kilku lat.
Na terenie posiadłości „Kolonia Frankówka” (przy ul. Pierackiego w letnisku Józefów – obecnie ul. Kard. Wyszyńskiego 2) i w najbliższej okolicy polecamy m.in.:
- spotkanie z Łukaszem Maurycym Stanaszkiem pt. „Porozmawiajmy o Urzeczu” oraz kameralne spotkania z autorami tekstów zamieszczonych w pierwszym tomie „Rocznika Józefowskiego” (blok tematyczny w godz.11:30-15:30),
- wystawę Pawła i Joanny Szpygiel  „Trudne piękno… i nie tylko”,
- wystawę Marka Przepiórki „Nowy świdermajer – neoświdermajer”,
- wystawę Roberta Lewandowskiego „Miasteczko w stylu świdermajer. Dziedzictwo Andriollego”,
- pokonkursową wystawę i omówienie prac studentów WAPW pt. „Rewitalizacja centrum miasta Józefowa polegająca na odbudowie historycznej osi miasta”, którą poprowadzi Marcin Górski, wykładowca WAPW (blok tematyczny w godz.11:30-15:30).
Powyższe spotkania w formule warsztatów, dyskusji, konsultacji społecznych będą się odbywały w kontekście powstającego lokalnego programu rewitalizacji miasta Józefowa i ochrony dziedzictwa kulturowego (blok tematyczny w godz. 11:30-15:30). W godzinach 15:30-17:00 odbędzie się spacer studyjny.


Ponadto poszukujący letniskowego relaksu i wytchnienia będą mogli zasiąść w ogrodowych fotelach przy interesującej książce lub udać się na „wilegiaturowy” spacer do zaprzyjaźnionej willi „Benkówka” przy ul. 3 Maja 100 (w godzinach 15:00-17:00) lub do stolarni Henryka Jesiotra przy ul. Sosnowej 15 (w godzinach 11:00-16:00) Świdermajerowymi klimatami będzie można delektować się również przez cały dzień w cukierni Babcia Hela lub w pizzerii Pizza z Radości w Józefowie. Ogrodowym wydarzeniom towarzyszyć będą:
spotkania z  uczestnikami Warsztatów Świdermajer, z właścicielami świdermajerów, z architektami, projektantami i snycerzami – współczesnymi twórcami stylu świdermajer (neoświdermajer), publikacje Wydawnictwa Świdermajer  m.in. plan „Gmina Letnisko Falenica i nadwiślańskie Urzecze”, zaktualizowany plan trasy „Świdermajer Bike Picnic”,
spotkania przy stylizowanych rowerach Fera Bike, przy komfortowych rowerach Kettler i przy retro rowerach Świdermajer Vintage Bike (istnieje możliwość wypożyczenia roweru oraz odblaskowej kamizelki).
 Miejsce: ul. Kard. Wyszyńskiego 2, ul. 3 Maja 100, ul. Piłsudskiego 106, ul. Piłsudskiego 116a, ul. Sosnowa 15.
Organizatorzy: Fundacja Andriollego, Wydawnictwo Świdermajer Robert Lewandowski, Pracownia Architektoniczna Marka Przepiórki, Paweł i Joanna Szpygiel, Małgorzata Korwin-Mikke, Marzenna Szymańska,Cukiernia Babcia Hela, Pizzeria Pizza z Radości w Józefowie,
ADR Reklamy Nietypowe Anna Jesiotr / Meble Nietypowe.




„SĄSIEDZKIE ŚNIADANIE!”

Zapraszamy na skwer im. św. Jana Pawła II
w godz. 10:00 – 14:00

Niedzielne, „Sąsiedzkie śniadanie” upłynie pod hasłem bio różnorodności. Głównym partnerem spotkania będzie stowarzyszenie non- profit Slow Food Polska.  Celem wydarzenia jest propagowanie zdrowego stylu życia, integracja mieszkańców i sąsiedzka, dobra zabawa.

SCENA PLENEROWA
GODZ. 10:15 – 11:30
Pokaz kulinarny z KUBĄ KORCZAKIEM połączony z degustacją piersi z kaczki podanej na puree z białych szparagów, w aromatycznym sosie truskawkowym o lekkim rozmarynowym posmaku, wykończonej okruchami w palonym maśle.

Kuba Korczak - szef kuchni, ekspert kulinarny, promotor wybitnych produktów i prawdziwego jedzenia. Juror, ambasador oraz wykładowca akademii kulinarnych w całym kraju.
Serdeczny przyjaciel Slow Food Youth Warszawa i ambasador Sezonowej Akcji Zakupowej.

 więcej:facebook.com/kubakorczakgotuje   http://kubakorczak.pl/
GODZ. 11:30 – 12:00 
PRAWO DO SMAKU
 

Spotkanie z organizacją SLOW FOOD YOUTH WARSZAWA
GODZ. 12:00-13:00
Przy miejskiej fontannie i przy śniadaniu sąsiadów uczniowie z Prywatnej Szkoły Muzycznej w Józefowie zaprezentują utwory wokalne o tematyce sąsiedzkiej, kulinarnej oraz nawiązujące do czterech żywiołów. Wystąpią soliści z klasy śpiewu prof. Małgorzaty Kneć-Ajdukiewicz, zespoły rytmiczne przygotowane przez panie Klarę Sychowicz i Julię Janiak oraz zespół wokalny pod dyrekcją p. Magdaleny Przybysz.
Organizator: Prywatna Szkoła Muzyczna Bartłomieja Budzyńskiego w Józefowie.

GODZ. 13:00 – 13:30
Spotkanie z dietetykiem

GODZ 13:30 – 14:00
LICYTACJA ZIÓŁ – z uzbieranej podczas licytacji sumy MOK zorganizuje pokaz filmu „Cały ten cukier” wraz z prelekcją.

GODZ. 18:00  
ŚWIDERMAJER ORKIESTRA – KONCERT FINAŁOWY 
Zanurzona w lokalnym makroświecie, folk-rockowa grupa Świdermajer Orkiestra zaraża pozytywną energią i uśmiechem. Każdego. Bez wyjątku. Znakomite teksty – nie tylko członków zespołu, ale też rodzimych poetów, ilustruje muzyka, w której odnajdziemy elementy bluesa, reggae, rocka a także etno-folku.

SKWER im. św. Jana Pawła II godz. 10:00 – 14:00
Zapraszamy na wspólne śniadanie na kocach, piknikowanie, smakowanie oraz ciekawe  warsztaty ekologiczne i kulinarne:

„Tak, Chef – czyli proste triki jak czarować w kuchni”                                                         
Ach co to będą za smaczne warsztaty. Pod kierownictwem miłośników dobrego jedzenia ze Slow Food Youth Warszawa uczniowie gimnazjum i liceum św. Tomasza z Akwinu pokażą jak z sezonowych produktów przyrządzić danie godne Master Chefa.
"Detektywi w kuchni"
Rodzinna naukowa zabawa w wykrywanie składników popularnych produktów spożywczych z wykorzystaniem metod chemicznych" – Nadwiślański Uniwersytet Dziecięcy.

„Łyżka-sąsiada”
Każdy ma sąsiada, jednak czy zastanawialiśmy się kiedyś co jest w nim wyjątkowego czy charakterystycznego? Dziś masz taką szansę! Może ma słoneczny uśmiech,  duży nos, wąsy, piękne blond warkocze, a może nosi kapelusze? Hmm a kto wie czy ta sąsiadka, z wielkim kotem na podwórzu to Babajaga?! Te i inne niezwykłe cechy sąsiada będziesz mógł wykorzystać przenosząc się w świat teatru i groteski, tworząc kukiełkę.

„Podejdź do płota i podziwiaj”
Płot jest „murem” dzieli, odgradza nas od sąsiada. W działaniu artystyczno – florystycznym  ogrodzenie będzie stanowić bazę wyjściową do wykonania kwietnej dekoracji, która tą przestrzeń połączy i oswoi poprzez aranżacje letnich rabat na płocie.

Akcja Charytatywna
„KSIĄŻECZKA NA DZIEŃ DZIECKA” na rzecz chorej na ostrą białaczkę szpikową Oleńki Boreczek. Akcja „Książeczka na Dzień Dziecka” składa się z dwóch etapów: I Zbiórka książeczek dla dzieci (używanych w dobrym stanie i nowych) w dniach od 18 kwietnia do 20 maja przez osoby prywatne, placówki oświatowe i edukacyjne, lokalne przedsiębiorstwa itp. II Kiermasz zebranych książeczek w dniu 5 czerwca podczas happeningu sąsiedzkiego. Całkowity dochód ze sprzedaży zostanie przekazany na leczenie Oleńki Boreczek, która jest podopieczną Fundacji Dzieciom "Zdążyć z pomocą". Akcja przygotowana przez Przedszkole i Żłobek Przyjaciel, Przedszkole Szczęśliwych Dzieci oraz Poradnię Dziecięcą KAJA. Oprócz kiermaszu zebranych książeczek, animatorki zapewnią również maluchom liczne atrakcje.

„Piję wodę z kranu”
Pod takim hasłem Hydrosfera Józefów pragnie się włączyć  w tegoroczne obchody Festiwalu Otwarte Ogrody oraz „Sąsiedzkiego śniadania”. Wspólnie z partnerską firmą Topserw będziemy propagować picie wody z kranu. Zaprezentujemy wspólnie różne rodzaje zdrojów
i dystrybutorów wody pitnej, pochodzącej z miejskich wodociągów i opowiemy o jej produkcji. Na stoisku Hydrosfery będzie też można zapoznać się z badaniami wody, możliwościami przyłączenia do sieci wodociągowej i planami rozwoju Hydrosfery.

 „Józefowskie smaki”
Finał akcji polegającej na poszukiwaniu i zbieraniu józefowskich, kulinarnych przepisów.



WYCIECZKI

SOBOTA 04.06

WYCIECZKA ROWEROWA „MIEJSCA HISTORYCZNE, MIEJSCA CIEKAWE”
GODZ. 11:00
Trasa wycieczki to ok. 10 km, czas 4 godz. Wyjazd spod Domu Nauki i Sztuki (ul. Kardynała Wyszyńskiego 4). Wycieczka rekreacyjno – widokowa. kierunek: u zbiegu Świdra, wzdłuż Wisły. Prosimy o zabranie kamizelek rowerowych. Dzieci obowiązkowo zakładają kaski rowerowe.
Prowadzenie: Janusz Prządka, józefowianista.

RODZINNY NORDIC WALKING
GODZ. 11:00
Trasa ok. 8 km. Start: Urząd Miasta Józefów, meta: Ogród Kulinarny. Idziemy: ul. Świerkową, ul. 3 Maja, przez ul. Jarosławską, koło Holiday Inn do ścieżki Andriollego, dochodzimy do klasztoru Zgromadzenia Braci Dolorystów. Tutaj krótki odpoczynek i dalej ulicami Ejsmonda i Polną do ul. Puszkina, kończymy w ogrodzie kulinarnym przy ul. Samorządowej.
Organizator: Uniwersytet Trzeciego Wieku.

NIEDZIELA 05.06

HISTORYCZNY SZKLAK ROWEROWY
GODZ. 11:00 – 14:00
Wycieczka rowerowa po Józefowie, przybliżająca obiekty i miejsca w sposób szczególny związane z historią miasta oraz z ważnymi postaciami, które mieszkały w Józefowie. Na trasie wycieczki miniemy wiele fotogenicznych zakątków miasta, dlatego zachęcamy do zabrania ze sobą aparatów fotograficznych. Także dlatego, że wycieczkę przygotowuje i poprowadzi fotograf, animatorka kultury Marzenna Szymańska www.fotofalenica.pl


PUNKT INFORMACYJNY
DOM NAUKI I SZTUKI
ul. Kardynała Wyszyńskiego 4, tel. 22 789 22 84. W punkcie informacyjnym dostępne będą festiwalowe foldery z mapkami i opisami poszczególnych Ogrodów.
Sobota: godz. 11:00 – 16:00

KOMUNIKACJA W MIEŚCIE NA CZAS FESTIWALU

ROWERY, SPACERY – serdecznie zachęcamy do poruszania się podczas festiwalu wykorzystując pracę własnych mięśni. Zdrowo, miło i ekologicznie.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz